تاریخ : سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
2

نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

  • کد خبر : 140205
  • ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۰۱
نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان

داستان «نفس بلند» یک نمونه موفق از داستان‌های انتظار برای نوجوانان است که علی‌اصغر عزتی‌پاک آن را خلق کرده و به همت انتشارات کتاب جمکران منتشر شده است.

روابط عمومی مسجد مقدس جمکران: نوشتن آن هم در حوزه کودک و نوجوان یکی از آن کارهایی است که نویسنده‌ها به راحتی به آن تن نمی‌دهند؛ یعنی نویسنده‌ای اگر دغدغه نداشته باشد در این حوزه نمی‌نویسد و دیده‌ایم که آنهایی که با نوشتن در این زمینه شروع کرده‌اند پس از مدتی جذب نوشتن برای بزرگسالان شده‌اند زیرا از آنجا که کتاب در جامعه ما مهجور است کتاب کودک و نوجوان مهجورتر پس طبیعی است که نویسنده کودک و نوجوان مایل باشد در همین عرصه در جایی بنویسد که کمی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

اما علی‌اصغر عزتی‌پاک از آن نویسنده‌هایی است که علیرغم نوشتن برای بزرگسالان همچنان نوشتن در عرصه کودک و نوجوان را رها نکرده است. او برای کودکان و نوجوان از سر دغدغه می‌نویسد و کارهای او بوی بازاری‌نویسی نمی‌دهد و بر فرض اگر سفارشی هم نوشته باشد اما برای آن وقت گذاشته و به راحتی از آن عبور نکرده است.

یعنی عزتی‌پاک برای نوجوان وقت می‌گذارد و داستانی می‌نویسد که خواندنی باشد و از داستان‌های او می‌شود فهمید که نوشته شده تا خوانده شود و مانند بسیاری نیست که فقط برای پرکردن سابقه و یا تامین معاش بنویسد.

داستان «نفس بلند» اثر این نویسنده توانمند است، که تاکنون کارهای قابل توجهی چون «موج فرشته»، «آواز بلند»، «باغ کیانوش» و … از او منتشر شده و برخی از کارهایش مورد توجه جوایز ادبی نیز قرار گرفته است.

در «نفس بلند» عزتی پاک داستانی سرراست و خواندنی از بچه‌های یک محل را روایت می‌کند که می‌خواهند برای جشن نیمه شعبان کارهایی بکنند اما یک نفر ناشناس وارد کارهای آنها می‌شود و ظاهرا برنامه‌های آنها را به هم می‌زند.

بچه‌های محل هم تصمیم می‌گیرند او را شناسایی کنند و درس خوبی به آن ناشناس بدهند تا دیگر بدون هماهنگی با آنها دست به چنین کاری نزند اما بیماری «مصطفی» شخصیت اصلی کتاب مانع از آن می‌شود که بتواند در فعالیت‌های بچه‌های محل در جشن نیمه شعبان مشارکت کند. اتفاقات کتاب حول این موضوع می‌گردد و نویسنده فضایی صمیمی را در داستان رقم زده که خواننده با آنها همزاد پنداری کند.

عزتی‌پاک در داستانش هیچ حرف رویی برای زدن ندارد و تمام پیام‌های قصه‌اش را در بیان و رفتار شخصیت‌های داستانش قرار داده، به همین خاطر می‌شود گفت که با یک داستان شعازده روبرو نیستیم. داستان «نفس بلند» یک نمونه موفق از داستان‌های انتظار برای نوجوانان است که به همت انتشارات «کتاب جمکران» منتشر شده است.

مسئله انتظار و عقیده داشتن به منجی در این داستان به خوبی دیده می‌شود و تمام اینها از چارچوب داستان عزتی‌پاک بیرون نزده است. استفاده از یک روایت خطی در این کتاب برای بیان یک قصه و ایجاد سوال به این معنا که مخاطب نوجوان در جستجوی آن فرد ناشناس است سبب شده، خواننده «نفس بلند» را انتها بخواند تا راز داستان عزتی‌پاک را کشف کنند.

در ارتباط با تصویرگری‌های این کتاب که وجیهه گلمزاری آن را انجام داده نیز باید گفت که تصاویر و کاراکترها به شدت بومی هستند و این مهم‌ترین ویژگی آنها است و تصویرگر سراغ نمونه‌ها یا بهتر است گفته شود کپی‌های خارجی نرفته و خودش دست به خلق شخصیت‌هایش زده است.

داستان «نفس بلند» اثر علی اصغر عزتی پاک با تصویرگری وجیهه گلمزاری در ۳۱ صفحه با قیمت ۴هزار تومان از سوی انتشارات «کتاب جمکران» منتشر شده است.

علاقمندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به کتابفروشی‌های مستقر در صحن‌های مسجد مقدس جمکران با فروشگاه‌های باتوق کتاب در سراسر کشور مراجعه کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://news.jamkaran.ir/?p=140205
  • ارسال توسط :
  • 102 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای نمونه موفق یک داستان انتظار برای نوجوان بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

تمام حقوق این وبگاه متعلق به مسجد مقدس جمکران است.